Ikväll drar finalspelet mellan Luleå Basket och Udominate Basket igång. För fjärde året i rad drabbar det båda Norrlandslagen samman i finalserien. Bäst av fem matcher avgör vilket lag som får klippa nätet och höja segerbucklan.
Så sent som för två år sedan utsågs Anna Barthold till ligans mest värdefulla spelare. Siffrorna i år bevisar att hon fortfarande håller högsta klass.
Den 185 cm långa forwarden är känd för sin vinnarskalle och fysiska spelstil. Barthold väntas vara en av de främsta spelarna i Luleå-laget under finalspelet. Med ett snitt på 17,5 poäng, 7,9 returer och 19,4 i effektivitet på 27 spelade matcher har hon imponerat under den gångna säsongen.
– Det kommer bli en tuff matchserie. Även om vi vunnit fyra guld i rad måste man komma ihåg att det är väldigt svårt att bara vinna ett.
Luleå vann tre raka matcher i semifinalserien mot Telge Basket. När Udominate slagit ut Visby Ladies i den fjärde semifinalmatchen stod det klart att dominanterna möts i finalspelet även i år. Luleås säsong har gått som på räls med endast två förluster i bagaget. En mot den gamla finalrivalen Udominate och en i slutspelet mot Mark. Udominate har förlorat totalt fyra matcher under säsongen.
Första matchen har Luleå-laget hemmafavör. 19:00 är det uppkast i ett nästan slutsålt Luleå Energi Arena.