QUIZ: Vilken raggningsreplik är du?

Kanske du och din kommande partner efter du har tagit det här quizet!
Kanske du och din kommande partner efter du har tagit det här quizet!
Analys

Läget tipsar om den bästa raggningsrepliken för dig beroende på vad du svarar i det här quizet! Obs! Fuska inte!

Det här är en analys. Slutsatserna är journalistens egna.

1. Min favoritsmak på glass är…

A) Allt. Tvinga mig inte att välja. Jag väljer själv.

B) Vaniljglass eller chodkladglass!

C) Gelato med smak av körsbärsstracciatella.

D) Jordgubbssorbet.…

E) Pistageglass! Varför pratar inte mer människor om den? Varför säger ingen något! Det är den. Bästa. GLASSEN!

2. När jag raggar hänger jag…

A) På en ungdomsgård eller konsert som spelar bra musik, typ indie eller rock.

B) I en park på sommaren! Med lite musik och fika. Jag älskar picknick.

C) I skolan, livet är en fest, och jag älskar att träffa nya människor i skolmatsalen. (Ta det här alternativet om du peakade i Gymnasiet och fortfarande hänger där ibland för att återuppliva din guldålder.)

D) På biblioteket.

E) På en hemmafest!

3. Jag är en…

A) Person som inte har tid för kärlek.

B) Romantiker som på något konstigt sätt alltid är i ett förhållande.

C) Människa som vill leva livet, ta det lugnt och inte binda mig än.

D) Sann romantiker som håller hårt i min kopia av Stolthet och fördom av Jane Austen.

E) Gaubi med komplicerad relation till kärlek. Ibland vill jag ha den väldigt gärna, ibland äcklar tanken mig. Men spännande är det!

4. Har du hört talas om ”The trolly problem”?

A) OM JAG HAR! Det är allt jag tänker på!

B) Äh, va är det?

C) Asså… Det är klart jag har men samtidigt så finns det mer viktiga saker att tänka på här i livet. Typ mitt jobb.

D) Ja. Jag vill inte utveckla.

E) Nej.

5. Stavas det svenskkurs eller svenskakurs?

A) Svenskakurs, som jag inte går på. Har viktigare saker för mig.

B) Svenskkurs, Jag googlade fram det! Döm mig inte!

C) Svenskakurs! Det tar mig tillbaka, när läraren tog fram en overheadprojektor och sa: Nu ska vi läsa Strindberg. Härliga tider.

D) Svenskkurs heter det. Det vet jag eftersom jag behärskar det svenska språkets grammatik.

E) Jag bryr mig faktiskt inte alls. Så länge jag förstår vad någon försöker säga till mig, spelar det någon roll hur det stavas?

6. När en relation tar slut känner jag…

A) Mig som en kung! Nu är det dags att hitta en ny snygging att ragga på.

B) Mig väldigt ledsen… Jag ligger hemma och gråter till ledsen musik i två veckor. Sen undviker jag personen som pesten.

C) Mig otroligt trampad på. Men sånt är livet! Även om det kommer tårar när personen måste flytta ut ur min lägenhet…

D) Jag har aldrig varit tillsammans med någon.

E) Äsch, man blir ledsen. Sen hoppar man upp på hästen igen! Jag hoppas bara att vi kan vara vänner efteråt!

7. Jag tycker att folk som hoppar in i andras DMs är…

A) Supercoola! Jag gör det själv.

B) Helt normala. Jag gör det inte så ofta, bara ibland.

C) Konstiga! Men jag gör det ändå. Stäm mig!

D) Modiga. Men jag håller inte själv på med sånt och jag vågar inte riktigt gå in och svara när någon skriver. Det känns obehagligt.

E) Sånt har jag inte tid med. Jag tror att man träffas bäst i person, inte via internet.

8. Gör klart citatet. Gud vad många…

A) Snygga människor det finns ute i världen!

B) Katter som min mormor har!

C) Hemligheter min familj har som jag precis fått reda på…

D) Saker som livet har att erbjuda!

E) Fast and the Furious-filmer det finns!

Resultat:

Flest A-svar: ”FAN VAD SNYGG DU ÄR! HÅNGLA?” Du är en enkel person, med takt och ton, som inte behöver en raggningsreplik. Kör på, ärlighet varar längst för dig!

Flest B-svar: ”Är det maj månad för dina ögon får frosten inom mig att smälta!” Du är en människa som borde använda diktens konst för att få folk att öppna upp sig. Jag garanterar att det kommer funka.

Flest C-svar: ”Jag är för gammal för att vara här. Jag ska gå nu till mitt jobb. Förlåt.” Om du har fått det här alternativet och går på Gymnasiet, ber jag om ursäkt. Om du är i åldrarna 13-19, ber jag också om ursäkt (undrar isåfall HUR du fick det här svaret? Vad har du levt för liv? Har du fuskat?) Annars: Du är vuxen, gå till en bar och fråga någon om de gillar Star Wars. Sluta hänga runt massa ungdomar! Hitta någon i din egen ålder!

Flest D-svar: ”Gillar du låten Hästens bön?” Du gillar låten När orken tar slut (Hästens bön) av bandet Leva och skäms inte heller för det. Mer behöver jag inte säga.

Flest E-svar: ”Baby, jag blir som antabus under din blick, det gör ont att ta dig men jag måste.” Du gillar att ta livet som det kommer och då tipsar Läget om att gå hip-hopens väg. Skriv en vers som du visar upp till din nya tilltänkta partner. Följ musiken i ditt hjärta. Gör som Kapten Röd och hitta din Rudeboy Love!

Webbfråga Vad fick du för raggningsreplik?

Visa resultat
Ämnen i artikeln
Mer om: QUIZ
Andra läser just nu
Mer från: Nöje
Mer från Läget