Dessa djurarter är just nu rödlistade

Den svenska skogsharen.
Den svenska skogsharen.

Igelkotten, skogsharen och fjällräven är alla på väg att utrotas - och det beror på klimatförändringarna.

Den snöfattiga vintern har slagit hårt på flera djurarter. För arter som kräver kyla kan konkurrensen om att överleva bli alltför tuff.

Så är fallet för den svenska skogsharen, som efter den varma vintern har svårt att konkurrera med den tyska arten fälthare. Det uppger Henrik Thurfjell, expert på ryggradsdjur vid SLU, i en intervju till TT.

Även igelkotten drabbas av bristen på kyla. En teori bakom artminskningen är att fler grävlingar överlever när vintrarna blir mildare, vilka i sin tur äter igelkottar. Men minskningen skulle även kunna bero på ett igelkotts-virus.

På sina håll görs ansträngningar för att få arter att överleva. Så är det med fjällräven, en art som under många år varit rödmarkerad på SLU:s lista för utrotningshotade djur.

- Det är som konstgjord andning, säger Henrik Thurfjell om de metoder som används, exempelvis att mata fjällrävar direkt vid sina bon.

Ämnen i artikeln
Mer från: Vetenskap
Mer från Läget