Kvinna tyckte indisk mat var för stark

Foto: Leif R Jansson

En kvinna beställde mat från en indisk restaurang och ville ha pengarna tillbaka för att maten var för stark.

Dagen efter att ha beställt hem maten gick kvinnan tillbaka till restaurangen med den oätna portionen.

Restaurangen erbjöd sig att betala tillbaka hälften men kvinnan stod på sig och anmälde restaurangen till Allmänna Reklamationsnämnden, ARN.

Enligt restaurangen finns det chilifrukter på menyn som visar hur stark maten är. De anser också att man får förvänta sig att autentisk indisk mat är stark.

Och ARN håller med. I deras yttrande skriver de att det bör förväntas att mat från en indisk restaurang är stark. Särskilt om det har märkts ut på menyn. Kvinnan kunde dessutom inte bevisa att det saknades information om matens styrka på menyn.

Webbfråga Vem har rätt?

Visa resultat
Mer från: TYCK
Mer från Läget