Voi hotar stänga ner Fröken Snusks konto

I helgen släppte Epadunk-artisten Fröken Snusk låten ”Voi till min fuckboi”. Något som väckt starka reaktioner hos elskoterföretagets vd Fredrik Hjelm, som nu hotar att stänga ner artistens konto.

Artisten Fröken snusk har hamnat i trubbel med Voi.
Artisten Fröken snusk har hamnat i trubbel med Voi.

Det var under natten till fredagen som Fröken Snusk släppte den nya låten ”Voi till min Fuckboi”. I låten sjunger artisten att hon åker Voi när hon har druckit alkohol, vilket fått företagets vd och medgrundare Fredrik Hjelm att reagera. I ett inlägg på plattformen Linkedin skriver han att hennes marknadsföring bryter mot bolagets användarvillkor och policyer. Voi överväger nu att stänga ner Fröken Snusks konto, men pekar på att det är svårt eftersom ingen vet hennes riktiga namn.

I ett mejl till tidningen Di Digital upprepar grundaren sin oro
– Det är smickrande att Voi syns så mycket i svensk populärkultur. Med det sagt är jag djupt oroad över låttexten och det budskap den sprider till Fröken Snusks unga fans, skriver han.

Att köra en av Vois elsparkcyklar under ”påverkan av alkohol, droger, medicin, eller någon annan substans som kan försämra förarens förmåga att på ett säkert sätt använda ett fordon” är förbjudet enligt Vois användarvillkor. Däremot finns det inget förbud för att sjunga om det, eller marknadsföra ett sådant beteende.

Så kommer vi få se den rosa masken på en elsparkcykel framöver? Det återstår att se.

Ämnen i artikeln
Mer från: Kultur
Mer från Nyheter