Succépoddaren: Om framtiden och intervjun med Gustav Vasa

Fler unga än någonsin vill starta podd. Idén är ofta kändisintervjuer, något Kristoffer Triumf blivit en mästare på. Till Läget ger han nu sina bästa tips, framtidsspaningar och så berättar han förstås om samtalet med Gustav Vasa.

Triumf är van att ställa frågor – när Läget träffar honom är det ombytta roller.
Triumf är van att ställa frågor – när Läget träffar honom är det ombytta roller.

Kristoffer Triumf öppnar dörren till sin ateljé i Gamla stan. Kring vänstra överarmen syns en svart tatuering: ”Värvet”. Det är namnet på hans podd – som i över ett decennium tillhört landets största och gästats av hundratals kändisar och makthavare. Ja, Triumf har till och med bockat av två stycken kungar.

Så hur börjar man en intervju?

– Med en fråga där svaret inte går att googla fram.

Samtidigt ska man inte gå ut för hårt, tycker han och jämför med duktiga ståuppkomiker. De spar sina bästa skämt ett tag och har en förbestämd dramaturgi.

– Jag samlar på mig frågor under researchen, som jag sen strukturerar upp i ett dokument innan inspelning.

Här intervjuar Triumf Kungen på Kungliga slottet.
Här intervjuar Triumf Kungen på Kungliga slottet.

Podddrömmar

I dag lyssnar majoriteten av svenskarna på podd. Intresset fortsätter dessutom att öka. Särskilt i målgruppen 18-29 år, där var fjärde person själv kan tänka sig att starta en, visar statisitk från Kantar Sifo.

– När jag började 2012 såg det väldigt annorlunda ut, säger Kristoffer Triumf.

Visst, det fanns ett par stycken, men få med fokus på intervjuer. Särskilt där människor fick prata till punkt och visa nya sidor av sig själva. Triumf  minns ett tidigt avsnitt med komikern Kristoffer Appelquist särskilt väl.

Han fick visa sin skarpa hjärna och starka intellekt. Inte bara vara rolig. Efter det stod gästerna på kö kändes det som. Folk förstod att de kunde och fick framstå smarta.
Soran Ismail var Värvets första gäst – 2012.
Soran Ismail var Värvets första gäst – 2012.

2,6 miljarder kronor

Men även om det blev lättare att få gäster, genererade Värvet till en början inte några pengar. Dessutom hade Kristoffer Triumf sneglat på utbudet i USA och följt branschkollegor hemma i Sverige som varit ännu tidigare. Därefter drog han slutsatsen att han själv var sen på bollen. En sanning med modifikation.

För i dag finns miljontals poddar världen över.  Annonsmarknaden uppskattas omsätta närmare en halv miljard per år – bara i Sverige, visar Institutet för Reklam- och Mediestatistik. Det har gjort de riktigt stora, med flest och lojalast lyssnare till rena kassakor.

Allra mest drar amerikanska ”The Joe Rogan Experience” in, som nyligen tecknade ett avtal med Spotify – värt 2,6 miljarder kronor, enligt The Wall Street Journal.

Kungar i all ära - men avsnittet med Amanda Schulman är det mest lyssnade.
Kungar i all ära - men avsnittet med Amanda Schulman är det mest lyssnade.

Terapi – en del av framgången

Trots att intervjuerna i Värvet kretsar kring gästen, insåg Triumf tidigt att hans egen person också påverkar samtalen. Därför började han samla nya intryck och infallsvinklar bland böcker, tv-serier och konstutställningar. Dessutom har ha  gått i terapi och träffat olika coacher och terapeuter.

– Främst är det egoistiskt, det handlar ju om att jag vill bli en bättre människa. Men det gör mig också mer intressant att prata med.

2013 nominerades Triumf till Stora Journalistpriset för sin podd.
2013 nominerades Triumf till Stora Journalistpriset för sin podd.

Samtalet med Gustav Vasa

I skrivande stund finns det över 600 Värvet-avsnitt. Ett av dem sticker ut. I juni förra året använde Triumf nämligen en AI-chatt och ett röstprogram och simulerade en intervju med ingen mindre än Gustav Vasa.

– Det var Sveriges första renodlade AI-intervju tror jag.

Han säger att utvecklingen bara börjat för poddandet. Om man i dag kan bygga 3D-modeller av exempelvis byggnader genom att samla in data. Varför skulle man i framtiden inte kunna konstruera virtuella människor?

AI-versionen av mig skulle kunna intervjua AI-versioner av kändisar. Där har du en framtidsspaning.
”Om skidåkningen på 1500-talet, samtalen kring köksbordet på Lindholmen, att (eventuellt inte) vara populär bland tjejer” stod i programbeskrivningen.
”Om skidåkningen på 1500-talet, samtalen kring köksbordet på Lindholmen, att (eventuellt inte) vara populär bland tjejer” stod i programbeskrivningen.

Triumf bästa råd

Under åren med Värvet har många bett Triumf om feedback på egna poddidéer. Det återkommande svaret är: testa bara!

– Det räcker ju att spela in med telefonen första gången.

Bestämmer man sig för att fortsätta, är dock bra ljudkvalitet värt att satsa på, tycker han och säger att bra mikrofoner finns runt tusenlappen. Utöver det rekommenderar Triumf att lägga krut på klippningen.

– Och förberedelser är av godo, som med allt i livet.

Han återkommer till att konkurrensen ökat och tror därför att det är klokt med nischade koncept.

– Å andra sidan. Så länge innehållet är tillräckligt bra går det nog bra vilket som.

Ämnen i artikeln
Mer från: Kultur
Mer från Nyheter