Sony meddelar på sin Playstationblogg att prisökningen genomförs på grund av en ökande inflation och en ”utmanande ekonomisk miljö”.
Bloombergs analytiker menar att prisökningen i Europa kan kopplas samman med den förväntade prishöjningen på 30 % på spelkonsoler i USA. Prishöjningen i USA är enligt dem en följd av president Donald Trumps besked om höjda importtullar. Enligt Bloomberg orsakar USA:s förväntade prisökning på spelkonsoler ett högre pris även i resten av världen. Från och med idag kommer Playstation 5 kosta 500 euro i Europa, vilket motsvarar cirka 5 500 svenska kronor.
Även i Australien, Storbritannien och på Nya Zeeland, höjs priserna.
Även konkurrenten Nintendo har påverkats av tullarna. På grund av de amerikanska strafftullarna sköt de nyligen upp förbeställningarna på Nintendo Switch 2 i USA. Nintendo Switch 2 lanseras i Sverige den 5 juni i år.