I år blir påskmaten nästa 17 procent dyrare än förra året. Grädde, smör, lax och ägg är det största prisbovarna. Men även godiset är dyrare.
Inflationen är kvar och påsken blir ännu ett högtidsfirande som tömmer plånböckerna. Matpriskollen har undersökt och jämfört priserna på påskbordsprodukterna. Resultatet är en snittökning på 16,6 procent från förra året.
Mejerivaror har ökat mest i pris. 27,1 procent ökning på grädde och 26,3 procent på ost. Priset på Lax, ägg och majonnäs har alla ökat med mer än 20 procent.
–Det är historiskt höga ökningstal, säger Ulf Mazur, vd för Matpriskollen.
Prisökning på godis
Påskharen kommer förmodligen tappa hakan när det är dags att köpa allt godis som behövs för att fylla påskäggen. Statistiskacentralbyrån (SCB) skriver nämligen att priset på godis har ökat med 17,3 procent från förra året.
Prisökningen på godis har tillkommit nyligen. Under 2022 var priset relativt stabilt men enbart under januari ökade priset med 3,1 procent enligt Matpriskollen.