Med Tom Holland i rollen som Romeo och Francesca Amewudah-Rivers som Julia ska det klassiska Shakespearedramat Romeo och Julia sättas upp som teaterpjäs på Duke of York’s Theatre i London. Efter beskedet dröjde det dock inte länge innan rasistiska och hatiska påhopp började riktas mot Francesca Amewudah-Rivers på internet och sociala medier.
Nu har produktionsbolaget bakom pjäsen, The Jamie Loyd Company, och hundratals skådespelarkollegor ryckt ut i Francesca Amewudah-Rivers försvar.
Vanligt i branschen
Enola Holmes skådespelaren Susan Wokoma ett öppet brev som personer i branschen skrivit på i solidaritet med Romeo och Julia-skådespelaren. Rasistiska och misogyna påhopp är något som många kvinnliga och icke-binära skådespelare i Storbritannien säger att de upplever och kan känna igen sig i, står det i det öppna brevet.
”För ofta får svarta artister, framför allt svarta skådespelerskor, utstå stormen av påhopp på internet efter att de har begått brottet att skaffa sig ett jobb”, skriver Susan Wokoma i brevet.
Francesca Amewudah-Rivers har själv inte uttalat sig om situationen. Men påhoppen är påtagliga i både hennes och i hennes motspelare Tom Hollands kommentarsfält på sociala medier.
Sker även i Sverige
Rasism och annan typ av diskriminering inom teater- och filmvärlden sker inte bara i Storbritannien, utan även här i Sverige. Scen & Film är ett fackförbund som jobbar för att uppmärksamma detta.
– Film och scenkonst ska kännas viktigt för alla människor, därför är det viktigt med representation, säger Simon Norrthon, ordförande i fackförbundet Scen & Film till Läget.
Simon Norrthon vill tro att det har blivit bättre i Sverige, men att diskriminering fortfarande finns och tar sig nya uttryck.
– Det viktiga är att vi hela tiden uppmärksammar frågan, och lär oss mer om vad rasism betyder, säger han.