Nya krig skuggar firandet av krigsslutet

Slutet på andra världskriget för 80 år sedan var en glädjens dag i Europa. I år kantas högtiden av en rad pågående konflikter.

– Uppgiften vi står inför i dag är densamma som då, att hedra minnet, att skydda demokratin, att bevara freden, säger Europaparlamentets talman Roberta Metsola.

En bild på Winston Churchill, brittisk premiärminister vid andra världskrigets slut, lyser upp klocktornet på det brittiska parlamentet i London.
En bild på Winston Churchill, brittisk premiärminister vid andra världskrigets slut, lyser upp klocktornet på det brittiska parlamentet i London.

För 80 år sedan, den 8 maj 1945, hade Hitlers Nazityskland kapitulerat. Det gav kontinenten hopp om en framtid utan krig, vilket hyllas och firas med evenemang i flera europeiska städer.

Tysklands nye utrikesminister Johann Wadephul hyllar ”de allierades enorma uppoffringar” i kampen mot nazisterna.

”Vårt historiska ansvar för detta brott mot civilisationen och minnet av de miljoner offer för andra världskriget som Nazityskland utlöste ger oss ett mandat att resolut försvara fred och frihet i Europa i dag.”

Men de krig som pågår just skuggar glädjens dag.

Minnesstunder har hållits på flera håll i Europa under veckan. I London hålls en ceremoni i Westminster Abbey och en konsert för 10 000 personer vid Horse Guards Parade på torsdagen. I Paris väntas president Emmanuel Macron delta vid en ceremoni vid den okände soldatens grav.

Ämnen i artikeln
Mer om: 80 år sedan andra världskrigets slut
Mer från: Utrikes
Mer från Nyheter