Den nya låten kommer heta ”No tears left to cry”. Genom att lägga ut ett inlägg med en tår-symbol hintade hon till fansen att något är på gång. Kort därefter twittrade hon titeln på den kommande låten med texten vänd upp och ner.
Låten kommer att bli den första sedan attentatet på hennes konsert i Manchester, Storbritannien, i fjol. Under 24-åringens konsert dödades 22 personer och minst 119 personer skadades.
Efter händelsen skrev Ariana Grande på sin twitter ”Förstörd. Från botten av mitt hjärta, jag är så så ledsen. Jag saknar ord”. Sedan ställde hon in resten av sin Europaturné.
Men nu är hon redo för att sjunga och uppträda igen. ”ARIANA IS COMING” kommenterade en av hennes fans på titeltweeten, och många andra visade uppskattning gentemot popstjärnan.