Markoolio skippar fjällen och drar till Globen

Markoolio var en av sommarpratarna i P1 2018.
Markoolio var en av sommarpratarna i P1 2018.

Dags att rensa kalendern! Missade du när Markoolio uppträdde i Globen år 2000? Eller var du helt enkelt inte född? Nu har du din chans.

Marko "Markoolio" Lehtosalo har präglat många svenskars strandhäng, skidresor och fotbollshejande med låtar som Sola och bada i piña colada, Vi drar till fjällen och Mera mål. Nu är har du chansen att se honom live, Markoolio återvänder till Globen med en ny show den 7 december efter nästan 20 år sen sist.

När Markoolio intog arenan för 19 år sen lockade han 13 000 besökare och med showen Markoolio återkomsten hoppas han förmodligen på en lika stor uppslutning, och chanserna är goda.

Showen år 2000 var dramatisk då Markoolios stuntman fattade eld och var tvungen att föras till sjukhus. Förhoppningsvis är säkerheten bättre i jul.

Webbfråga Vilken låt hoppas du Markoolio spelar i Globen?

Visa resultat
Andra läser just nu
Mer från: Nöje
Mer från Läget