På en av New Yorks myllrande gator sitter Jay. Han är utbildad lärare med sex års arbetserfarenhet men trots detta så sitter han inte ett klassrum, utan här på asfalten.
–Jag insåg att jag tjänade mer på att skriva dikter än på att vara lärare, säger han.
Poeten och läraren Jay sitter i vårsolen och skriver dikter på beställning. Han frågar om vilket ämne du vill ha på en dikt för att sedan direkt börja knappra på sin skrivmaskin.
Foto: Agnes Alvang
Jay, 28, har två skrivmaskiner framför sig och en skylt med texten Dikter- två dollar styck. Folk stannar och tittar intresserat, flera bestämmer sig för att ställa sig på kö för att få chansen att själva köpa en dikt.
–Jag har skrivit dikter hela mitt liv, säger Jay och förklarar att hans inspiration kommer ifrån det dagliga livet och iakttagelser han gör.
Idag har han en vän med sig som sällskap, Meghan, 25. Hon läser en kurs i antropologi. Meghan berättar att hon sett poeten Jay på gatan och blivit intresserad av att intervjua honom.
–Köpte en dikt av honom och frågade om jag kunde använda honom som intervjuperson till en grej i skolan. Men idag är jag här och bara hänger, säger hon och skrattar.
Jay skriver en dikt till vännen Meghan.
Foto: Agnes Alvang
Jay rör upp starka känslor
Jays fingrar flyger över knapparna på skrivmaskinen, dikten som skrivs just nu är till vännen Meghan. När han fyllt ett helt blad med text så drar han pappret ut ur maskinen och räcker över det till henne.
Meghan vänder sig om och ställer sig i skuggan av The Met för att läsa dikten ifred, när hennes ögon rör sig från vänster till höger över pappret börjar hon le samtidigt som tårar börjar rulla ner för hennes kinder. När Meghan kommer tillbaka så säger hon skämtsamt till Jay: ”hatar dig för det där!”
När jag frågar om jag också får läsa så skakar Meghan på huvudet oh ler,
– Det var personligt, förklarar hon.
Poesi är inte Jays ända passion, han tycker även mycket om läraryrket:
–Det fantastiska för mig var inte när barnen förstod ekvationer eller liknande, utan relationerna och tilliten som byggdes upp allt eftersom. Eller när en elev hittade glädjen i skrivande. En gång kom det ett barn och sa ”sms är lite som dikter” och så kan det ju absolut vara!
Jay, 28 och vännen Meghan, 25.
Foto: Agnes Alvang
”Stressen blev för stor”
Den stora frågan är därför vad som fått Jay att sluta på ett jobb som han i grunden gillade. Han är som han säger: ”inte en person som dansar efter pengar”. Han förklarar vad som bidrog till hans beslut:
–Stressen blev för stor, man han hann inte med allt man ville och till slut övervägde det negativa det positiva.
Jay är inte ensam om att känna såhär. I en rapport gjord 2022 av The Economic Policy Institute så fastställs en utbredd brist på lärare i USA. Inte på grund av en brist på utbildade lärare. Utan på grund av en brist på lärare som faktiskt vill jobba som lärare.
En av de stora anledningarna till detta är stress. 43% av lärare som valt att sluta på sitt jobb beskrev anledningen som följande: ”Stressen och besvikelsen i läraryrket var inte värt det”.
Jay skrev under 2021 klart hans första diktsamling och säljer nu böckerna här på gatan.
Foto: Agnes Alvang
40 dikter per dag
Sedan så måste elefanten i rummet såklart uppmärksammas: pengarna. Hur kan man tjäna mer på att sälja dikter för två dollar styck (cirka 20 kr) än på ett jobb som kräver fyra års högskoleutbildning?
Medellönen för en lärare i USA är ungefär 28 700 kr i månaden. För att Jay ska tjäna samma summa så behöver han endast skriva cirka 40 dikter per dag.
”Både fantastiskt och sorgligt”
På frågan om vad Jay tänker om att han tjänar mer här på gatan än om han jobbat kvar i skolan så säger han att det är både sorgligt och fantastiskt:
–Fantastiskt för att jag kan göra det här som jag älskar, men sorgligt såklart för alla lärare och framtiden
Sometimes Fate, standing at a fork in the road, 12 feet tall and all-powerful, will point a finger from his hanged hand- insist you follow his path. Sometimes You have to look 12 feet up, stare into his eyes, shake your head, and walk the opposite way, be Brave - Jay, ur boken nine-tenths daydreaming
Fakta
Hur ser det ut i Sverige?
USA:s lärare är inte ensamma om att vara underbetalade och stressade. I Arbetsmiljöverkets rapport för 2020 så visade det sig att tre av fyra svenska lärare kände sig för hårt belastade. Skolverket räknar även på att 12 000 lärare kommer att saknas till år 2035.