Efter de två fritagningar som gjorts under våren har kriminalvården idag gjort ett beslut att ställa in alla inplanerade sjukvårdstransporter för fångar. Detta eftersom båda fritagningarna gjordes vid tandläkar- och sjukhusbesök.
Inställda sjukvårdstransporter för fångar
Justitieministern Gunnar Strömmer (M) ser en koppling mellan två fritagningar som gjorts under våren och den grova organiserade brottsligheten. Nu ställs alla inplanerade sjukvårdstransporter för fångar in.

Kriminalvården blev maktlösa
Sittandes i en skåpbil på väg från ett Sis ungdomshem till ett tandläkarbesök. En 17-åring som i mars dömdes till 2 år och elva månaders sluten ungdomsvård. Transporten utförs av tre kriminalvårdsanställda. Händerna är i handfängsel då brottslingen bedömts som rymningsbenägen. Framme vid folktandvården blir det pressat läge när maskerade personer överfaller personalen med vapenliknande föremål och 17-åringen försvinner bort. Han är idag fortfarande på fri fot.
- Hela förloppet var över på fem-tio sekunder kändes det som, säger ögonvittnet Jeanetté Nilsson till DN.
Poliseskort kan vara en lösning
Justitieministern Gunnar Strömmer (M) berättar nu även att regeringen vill att det ska undersökas om poliseskort kan vara en lösning på frågan kring säkrare transporter. Han påpekar även att det är den organiserade brottsligheten som kan ligga bakom händelsen.

- Trycket från den grova organiserade brottsligheten mot Kriminalvården talar för att man behöver höja säkerheten kring de här transporterna, säger Strömmer till TT.








