Hilma af Klint-center öppnar 2025

Sommaren 2025 öppnar ett Hilma af Klint-center på Adelsö utanför Stockholm, skriver SVT. Det blir världens första besöksplats tillägnad den svenska konstnärens målningar.

Sommaren 2025 öppnar världens första besökscenter för Hilma af klints konst.
Sommaren 2025 öppnar världens första besökscenter för Hilma af klints konst.

Nästa sommar öppnar världens första besökscenter tillägnad Hilma af Klints konstnärskap på Adelsö, strax utanför Stockholm.

Besökscentret startas på föreningen Hilma af Klints ateljés initiativ.

Hilma af Klint och hennes konst har genom åren uppmärksammats med allt från utställningar till filmer, böcker och teatrar.
Hilma af Klint och hennes konst har genom åren uppmärksammats med allt från utställningar till filmer, böcker och teatrar.

Centret kommer öppna i den gamla prästgården på ön, där af Klint bodde som barn.

Konstnärens barndom och minnen från ön avspeglades i hennes konst. I vuxen ålder inrättade hon en ateljé på grannön Munsö, som dock revs efter hennes död 1944.

Syftet med centret är att sprida kunskap om af Klint och hennes konstverk. Centret ska även stödja forskning och andlighet, som var en central del i af Klints liv.

De planerar även att lansera ett program för konstnärsresidens, dit konstnärer kommer kunna åka för att utvecklas i sitt konstnärskap.

Ämnen i artikeln
Mer från: Kultur
Mer från Nyheter