Det har gått hela 24 år sedan författaren J.K Rowling släppte den första boken. Men fans, så kallade Potterheads, hyllar fortfarande böckerna och filmerna.
Bibliotekarien Ina Ingeborg Nes är ett stort fan. Hon är medlem i Sveriges största Harry Potter-klubb; Uppsala Slug Club. I dag kommer Ina krypa upp i soffan med en kopp te och läsa en Harry Potter-bok.
– Harry Potter innehåller så mycket som tilltalar många samtidigt: äventyr, magi, vänskap, humor och kärlek. Det är stimulerande, det finns mycket att upptäcka och det skänker glädje, säger Ina.
Att Harry Potter fått en egen dag beror på den stora fanskaran som böckerna och filmerna har.
– Det finns ett fan community med starka känslor. Vi kommer aldrig sluta bry oss om Harry Potter.
För Inas generation är Harry Potter unikt. Det beror på att de vuxit upp tillsammans med Harry Potter eftersom böckerna och filmerna släppts parallellt, år efter år.
– Karaktärerna blev som ett par extra, fiktiva vänner. De har vuxit upp tillsammans med oss, förklarar Ina.