Fotografiska stänger - vill erbjuda digitala konstupplevelser

Fotografiska museet i Stockholm brukar ha runt en miljon besökare om året. Nu stänger de och varslar all personal.
Fotografiska museet i Stockholm brukar ha runt en miljon besökare om året. Nu stänger de och varslar all personal.

Idag stänger Fotografiska museet i Stockholm tills vidare till följd av det nya coronaviruset. Museet varslar alla sina anställda men hoppas kunna erbjuda konstupplevelser digitalt.

– Vi befinner oss i en mycket svår situation där vi dels har ett ansvar för våra medarbetare, dels för att säkra Fotografiskas framtid, säger Per Broman, vd för Fotografiska museet i ett pressmeddelande.

Museet har tidigare haft omkring en halv miljon besökare om året. Under stängningsperioden kommer de fokusera på att utveckla möjligheter att kunna erbjuda digitala konstupplevelser, enligt DN.

Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från: Nöje
Mer från Läget