Ett par minuter efter Stockholmsbörsens öppnande idag, fredagen den 13 maj, ligger den, otursdatumet till trots, på 0,8 procent plus. Det går som bäst för molntjänstbolaget Sinch, och Sveriges stolthet Volvo AB. De ökade med 1,9 respektive 1,6 procent. Industriföretaget Atlas Copco tappar mest, 1,2 procent.
Även börserna i New York har återhämtat sig efter tidigare fall. Detta på grund av att en beryktad räntehöjning på 0,75 procent inte blir av ännu.
Kryptovalutor har legat risigt till värdemässigt den senaste tiden. Även här sker en positiv vändning, och en Bitcoin handlas för 30 000 dollar, en bit över årets lägstanivå.
Även Asienbörsen går som tåget. Tokyobörsens topindex stängdes på 1,9 procent plus, och Hongkongbörsen på 2,6 procent.