Vasaloppet är osäkra, Göteborgsvarvet har redan kastat in handduken

Tränar du till något särskilt lopp? I år är det inte säkert att du får bevisa den styrka och snabbhet du byggt upp.

Göteborgsvarvet 2019
Göteborgsvarvet 2019

Anmälan till Vasaloppets sommarvecka har pausats, vi vet ännu inte om det blir av. Om du redan har, eller vill anmäla dig, kommer nya besked senast den 28 april. Fram till dess kommer olika alternativ att genomarbetas. Även Vansbrosimningen har meddelat att de kommer att ge nya besked i slutet av april.

Stockholm Marathon har beslutat att skjuta upp sin tävling, från sent i maj till tidigt i september. Göteborgsvarvet, som också brukar hållas i maj, ställs in helt i år.

Andra som helt har ställt in årets evenemang är Vårruset och Tjejmilen 21K. Några som ännu inte gett upp hoppet är Midnattsloppet och O-ringen. På deras hemsida finns information om att de följer händelseutvecklingen men fortsätter att planera för ett genomförande.

Webbfråga Har du anmält dig till ett lopp i sommar?

Visa resultat
Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från: Sport
Mer från Läget