Två tonåringar häktade efter mordet i Skärholmen – Åklagaren: De häktade var på plats vid mordet

En 17-åring och en 18-åring har häktats för grovt skyddande av brottsling efter mordet på Mikael i Skärholmen i onsdags.
Enligt åklagare Ove Jäverfelt var de på plats när skjutningen hände.

– Vi har uppgifter som tyder på det, säger han till TT.

Åklagare Ove Jäverfelt efter häktningsförhandlingarna i Södertörns tingsrätt idag.
Åklagare Ove Jäverfelt efter häktningsförhandlingarna i Södertörns tingsrätt idag.

En 17-åring och en 18-åring greps och anhölls under lördagskvällen misstänkta för det uppmärksammade mordet på 39-årige Mikael. Mordet ägde rum under onsdagskvällen, då Mikael blev ihjälskjuten framför sin son när de var på väg till simhallen i Skärholmen. Läget rapporterade tidigare om att 17-åringen häktats för grovt skyddande av brottsling. Nu har även 18-åringen häktats misstänkt för samma brott.

Båda tonåringarna häktade

Idag tisdag hölls häktningsförhandlingarna med de två tonåringarna, som nu alltså båda häktats, i Södertörns tingsrätt.

Det var i onsdags som 39-åringen sköts i huvudet framför ögonen på sin son. I andra medier har det rapporterats att dödsskjutningen skedde i samband med att han konfronterat en grupp ungdomar i en gångtunnel i närheten av simhallen i Skärholmen. Enligt uppgifter till Expressen träffades Mikael i samband med att han försökte ta vapnet.

Bekräftar att ett skjutningen skedde i samband med en konfrontation

Uppgifterna att mordet ska ha skett i samband med en konfrontation bekräftas idag av åklagare Ove Jäverfelt.

– En hypotes är att det är ett snabbt skeende och att en person gör något dumt. Det kan också vara så att det är fler personer som kommit fram till att man ska göra något, säger åklagaren, som framhåller att man jobbar förutsättningslöst, säger Ove Jäverfelt.

Ska ha varit på plats vid mordtillfället

Båda de häktade tonåringarna misstänks ha varit där när Mikael sköts, tillsammans med andra personer.

– Det ska ha varit tre eller fyra personer på platsen, säger Ove Jäverfelt till medier utanför rättssalen.

Mikaels tolvårige son har hörts av polisen och gett sin bild av händelsen.

Mordet har fått stor uppmärksamhet i både svensk och internationell media. Läget har tidigare rapporterat om att flera högt uppsatta politiker besökt minnesstunden som ägde rum under torsdagen.

Under lördagen hölls en minnesstund i Skärholmen centrum.
Under lördagen hölls en minnesstund i Skärholmen centrum.
Ämnen i artikeln
Mer om: Skärholmen
Mer från: Krim
Mer från Nyheter