Svenska 15-åringen kan inte överlämnas - Australien tar över

Natten till onsdagen greps den 15-årige pojken i Australien. Nu tar australisk polis över ärendet.

Tonårspojken misstänks för att ha försökt rekrytera personer till morduppdrag i bland annat Sverige och Danmark.
Tonårspojken misstänks för att ha försökt rekrytera personer till morduppdrag i bland annat Sverige och Danmark.

Under onsdagen bekräftade Utrikesdepartementet för Läget att en svensk 15-åring hade frihetsberövats. Gripandet skedde på begäran av dansk polis, i samarbete med svensk och australisk polis. Tonåringen förekommer i ett antal tidigare svenska förundersökningar enligt svensk polis.

”Med hänvisning till förundersökningssekretess kommer vi inte lämna fler kommentarer i nuläget. Nu fortsätter samarbetet mellan svensk, dansk och australisk polis i ärendet”, skriver polisens presstalesperson Diana Quadhaib i ett mejl.

Den 15-åriga svensken misstänks ingå i ett kriminellt nätverk som är delaktig i en pågående gängkonflikt i Norden.

Australisk polis tar över ärendet

Enligt Lars Feldt-Rasmussen, vice polisinspektör från danska rikskriminalen, NSK, förekommer 15-åringen i en dansk förundersökning som nu kommer att fortsätta i Australien. De har ingått ett avtal där de kommer överlämna bevis från tidigare förundersökning. Det är på grund av australisk lagstiftning som gör att de inte kan lämna ut personer som begått kriminella handlingar på australisk mark. Men samarbetet kommer fortsätta.

Insatsen är en del av en operation mot rekryteringskedjor inom kriminella nätverk. De kommer även att kolla närmre på personer som de misstänker ha ”styrt” den svenska tonårspojken.

”Vi har en klar hypotes om att den här 15-åringen inte har arbetat ensam”, säger Lars Feldt-Rasmussen.

Ämnen i artikeln
Mer om: Gripna 15-åringen i Australien
Mer från: Krim
Mer från Nyheter