Regeringen vill stärka den akademiska friheten

Regeringen lägger nu fram ett nytt direktiv för att stärka den svenska akademiska friheten. – Det här är viktigare än någonsin, inte minst när utvecklingen går i motsatt riktning på andra platser i vår värld, säger utbildningsministern Johan Pehrson.

NY UTREDNING OM AKADEMISK FRIHET. Foto: Anders Wiklund/TT

Efter att Trumpregeringen i USA har börjat peta i lärosätens metoder och satsningar på ämnen inom mångfald, rättvisa och inkludering väcks nu frågan om akademisk frihet. Utbildningsministern Johan Pehrson presenterar under torsdagen ett nytt direktiv som innehåller en utredning om stärkt akademisk frihet.

Han inleder pressträffen med att säga;

– Det handlar om att stärka den viktiga akademiska friheten i Sverige. De åtgärder som regeringen nu vill utreda handlar om vår förmåga att stå upp för det fria ordet, vetenskaplig integritet och samhällets långsiktiga utveckling.

– Vi vet att akademisk frihet är en förutsättning för högsta möjlig kvalité inom utbildning och forskning. Vetenskapliga framsteg kräver fri kunskapssökning, öppenhet, och skydd mot repressalier eller trakasserier, fortsätter han.

Pehrson menar på att forskare måste kunna välja sina frågor och metoder fritt utan begränsningar.

– Det här är viktigare än någonsin, inte minst när utvecklingen går i motsatt riktning på andra platser i vår värld, säger utbildningsministern Johan Pehrson.

USA är ett av de länder som på senare tid begränsat den akademiska friheten. Harvarduniversitet är ett av landets lärosäten som avvisat Trumpregeringens krav. Till följd av det har Trumps styre beordrat att statliga medel till universitet på över två miljarder dollar ska dras in .

Ämnen i artikeln
Mer från: Inrikes
Mer från Nyheter