Regeringen vill höja återvandringsbidraget - från 10 000 till 350 000

Regeringen går nu emot en tidigare utredning om återvandringsbidraget och vill se en kraftig ökning.
Regeringen går nu emot en tidigare utredning om återvandringsbidraget och vill se en kraftig ökning.

Utredningen om frivillig återinvandring tillsattes i oktober 2023 och har haft i uppdrag att undersöka hur man kan öka återvandring från Sverige. Utredningen kritiserade den danska modellen där bidraget för återinvandring är 150 000 kronor, då de anser att den danska modellen inte är gynnsam.

Därför kommer den svenska regeringen gå emot den tidigare utredningen och föreslår istället att höja återvandringsbidraget, erfar Ekot. Detta bidrag för en vuxen förelås vara 350 000 kronor, vilket är en rejäl höjning från den nuvarande summan som är 10 000 kronor.

Idag kan en familj få 40 000 kronor, men med det nya förslaget kan familjer få som högst 600 000 kronor. Vilket är en ökning med 1400 procent. Även summan för barn ska höjas, från 5000 kronor till 25000 kronor.

Ämnen i artikeln
Mer från: Inrikes
Mer från Nyheter