Över 700 hyresgäster kräver 21 miljoner tillbaka från hyran

Över 700 hushåll har betalat för mycket för kabel-tv och fiber under lång tid. Hyresgästföreningen kräver därför fastighetsbolaget Hyreshem på 21 miljoner i skadestånd.

Över 700 hushåll har betalat för mycket för fiber och kabel-tv i över ett år. Hyresgästföreningen kräver nu fastighetsbolaget på 21 miljoner i skadestånd.
Över 700 hushåll har betalat för mycket för fiber och kabel-tv i över ett år. Hyresgästföreningen kräver nu fastighetsbolaget på 21 miljoner i skadestånd.

Fiber och kabel-tv har i över ett år ingått i hyran som också höjts för över 700 hyresgäster i Malmö. Trots det har hyresgästerna under lång tid fortsatt att betala extra för dessa. Hyresgästföreningen kräver nu skadestånd på 21 miljoner av fastighetsbolaget Hyreshem.

- Hyresvärden har inte haft lov att ta ut så mycket pengar, säger Lovisa Prodenius, jurist på Hyresgästföreningen, till Hem&Hyra.

Det handlar om 456 kronor per år och hushåll och motsvarar ungefär en matkasse per barnfamilj.

Innan hyreshöjningen betalade hyresgästerna extra för fiber och kabel-tv. En överenskommelse om att låta fiber ingå i hyran i samband med hyreshöjningen slöts för över ett år sedan. Avgift för fiber och kabel-tv har efter detta dock fortsatt att betalats separat från hyran.

Företrädare för Hyreshem avböjer att kommentera.

Ämnen i artikeln
Mer från: Inrikes
Mer från Nyheter