I veckan skickar regeringen in ett nytt lagförslag till Lagrådet som ska skärpa straffet för hedersrelaterat våld och förtryck. Det innebär att den som genomför oskuldskontroller, oskuldsintyg och oskuldsingrepp kan riskera böter eller fängelse i upp till ett år.
Myten om “mödomshinnan”
Genomförandet av oskuldskontroller grundar sig i myten om att tjejer har en “mödomshinna”. Att det skulle finnas en hinna i slidan som spricker i samband med sex och vara bevis för att tjejer tappat sin oskuld stämmer inte, menar barnmorskan Sofia Strand. Hon är kritisk till begreppet mödomshinna och uppmanar folk att använda begreppet “slidkrans” istället.
– Det finns ingen hinna som täpper för i slidan. Vi hade inte kunnat ha mens då, säger Sofia Strand.
Att en undersökning kan visa om en tjej har haft sex stämmer inte heller.
– Man kan varken se eller känna om en tjej har haft sex, säger Sofia Strand.
Forskare positiv till lagförslaget
Devin Rexvid är forskare och universitetslektor på Stockholms universitet inom hedersrelaterat våld och förtryck. Han är positiv till det nya lagförslaget.
– Det är bra att den politiska ledningen tar avstånd från hedersförtryck och våld, säger Devin Rexvid till Läget.