Nya förslaget – Bötfällning till den som spelar hög musik i kollektivtrafiken

I Storbritannien vill man bötfälla resenärer som har ljud på mobilen utan hörlurar, Kristoffer Tamsons, politiker för moderaterna i opposition regionrådet i Stockholm tycker att Sverige borde ta efter.

Böter för hög musik eller volym utan hörlurar kan bli verklighet i Sverige.
Böter för hög musik eller volym utan hörlurar kan bli verklighet i Sverige.

I Storbritannien, vill Liberaldemokraterna att personer som stör med spelar musik eller videoklipp utan hörlurar i kollektivtrafiken ska bötfällas upp till 1 000 pund, skriver bland annat Aftonbladet.

Kristoffer Tamsons, politiker för moderaterna i oppositions regionrådet i Stockholm, tycker att lagförslaget borde införas till Sverige med. Han menar att det kommer att öka trivsel och trygghet.

Enligt SL:s regler är det inte tillåtet att spela hög musik eller ha hög volym i kollektivtrafiken. Ordningsvakter kan säga åt eller avvisa personer som bryter mot det, men inte ge böter. Det skulle krävas en lagändring på riksnivå då ordningsvakter inte har rätt till att bötfälla enligt lag.

Läget kollar Läget med Stockholmsresenärer!

Evelina Kellner, 14 år säger till Läget att hon tycker det är en bra idé, iallafall om man har väldigt hög musik.

– Jag kom precis från tunnelbanan där det var en som spelade musik jättehögt via en högtalare, det var rätt störande faktiskt.

Evelina Kellner, 14 år.
Evelina Kellner, 14 år.

Johanna Tivenius, 32 år tycker det är rimligt men tror att det hade krävts mycket resurser som kanske hade behövts prioriterats till annat.

Johanna Tivenius, 32 år.
Johanna Tivenius, 32 år.
Ämnen i artikeln
Mer från: Inrikes
Mer från Nyheter