Nationellt nödläge i hela Japan

Japans premiärminister Shinzo Abe vid ett möte på torsdagen i huvudstaden Tokyo.
Japans premiärminister Shinzo Abe vid ett möte på torsdagen i huvudstaden Tokyo.

Nu utvidgar premiärminister Shinzo Abe nödläget i Japan till att gälla hela landet. Syftet är att fler invånare ska stanna inomhus och att myndigheterna ska få större möjligheter att slå igen sina verksamheter.

Shinzo Abe meddelar att nödläget som tidigare har utlysts i endast sju regioner nu gäller hela landet från och med den 6 maj. Datumet är satt bland annat för att resandet i landet under den gyllene veckan ska minska, rapporterar TT.

Den gyllene veckan är en rad helgdagar som årligen infaller i slutet av april och början på maj i Japan. Bland annat inkluderar veckan en minnesdag för Japans konstitution den 3 maj och en dag kallad för “barnens dag” den 5 maj.

I nuläget har det konstaterats 9 000 fall av covid-19 och omkring 200 människor har avlidit av sjukdomen i Japan.

Källa: TT

Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från: Corona
Mer från Läget