Marta Vieira da Silva är en av fotbollens största stjärnor genom tiderna. Många trodde att OS-turneringen skulle vara slutet på storstjärnans landslagskarriär. Men så blir inte fallet. Hon är uttagen i landslagstruppen som ska spela två träningsmatcher mot Japan i maj och juni, inför sommarens sydamerikanska mästerskap – Copa América.
Brasiliens förbundskapten Arthur Elias nämner hur viktig Marta är för de unga spelarna i landslaget.
– Hennes närvaro i vissa samlingar är väldigt viktig för de unga spelarna, för generationsväxlingen som pågår i landslaget, säger förbundskaptenen enligt flera medier.
Marta har ett gediget förflutet i svensk fotboll. Hon spelade i Damallsvenskan i närmare tio år, för Umeå, Tyresö och Rosengård. Idag spelar 39-åringen i amerikanska NWSL-laget Orlando Pride.