Gårdsförsäljning blir lagligt - kritiseras

Systembolaget har länge varit ensamma med att få sälja alkohol i Sverige. Idag röstade Riksdagen igenom en ny lag som möjliggör gårdsförsäljning av alkohol. Kritiker menar att det utmanar folkhälsan. – Man ökar tillgången till alkohol, säger Alexander Ojanne, socialdemokratiskt borgarråd till Läget.

Åldersgränsen är fortsatt 20 år vid köp av alkohol på en gård.
Åldersgränsen är fortsatt 20 år vid köp av alkohol på en gård.

I 70 år har Systembolaget varit ensamma med att lagligt sälja alkohol i Sverige. Fram tills idag då Riksdagen röstade igenom gårdsförsäljning. Det innebär att små gårdar som producerar egna alkoholhaltiga drycker får sälja dessa på plats från och med 1 juni 2025.

Ett reglerat beslut

Den nya lagen innebär bland annat att försäljningen av alkohol måste göras i samband med en utbildande aktivitet på minst 30 minuter. Besöket på gården måste vara i minst 45 minuter. Varje besökare måste även ta del av både muntlig och skriftlig information om alkoholens skadeeffekter.

– Det blir onödigt krångligt, säger riksdagsledamoten Christofer Bergenlock (C) till TT.

Många som är positiva till gårdsförsäljning anser att riktlinjerna är för komplicerade. Det är Tidöpartierna tillsammans med Centerpartiet som har röstat fram lagen.

Socialdemokraterna, partiet som Alexander Ojanne tillhör, röstade nej till gårdsförsäljning. Det gjorde även Vänsterpartiet och Miljöpartiet.
Socialdemokraterna, partiet som Alexander Ojanne tillhör, röstade nej till gårdsförsäljning. Det gjorde även Vänsterpartiet och Miljöpartiet.

Kritik mot lagen

Kritiker mot lagen menar att gårdsförsäljningen hotar alkoholmonopolet och folkhälsan. En av de är socialdemokraten Alexander Ojanne som är Social- och trygghetsborgarråd i Stockholm stad.

– Det är synd att man väljer att riskera alkoholmonopolet på det här sättet. Jag tror att det finns en risk att de utmanas nu ytterligare, säger Alexander Ojanne till Läget.

Han säger att den nya lagen gör det enklare att få tag på alkohol vilket hotar folkhälsan.

– Ökad alkoholkonsumtion leder till fler sociala problem, säger Alexander Ojanne.

Ämnen i artikeln
Mer från: Inrikes
Mer från Nyheter