Djurgården tar hem den första finalmatchen

I går klockan 19:00 släpptes pucken i den första av sju möjliga matcher i den hockeyallsvenska finalserien. Matchen slutade 4-2 till Djurgården efter ett fjärde mål av Ludvig Rensfeldt i öppen målbur.

Rensfeldt gör 4-2 i öppen kasse.
Rensfeldt gör 4-2 i öppen kasse.

Djurgården startade matchen snäppet starkare efter ett snabbt mål knappt sju minuter in i matchen. Därefter spelade AIK med en man mindre två gånger om efter att Eric Norin och Viggo Gustavsson dragit på sig varsin utvisning. AIK lyckades hålla emot utan att släppa in mål men när Albert Sjöberg fick AIK:s tredje utvisning i matchen för ”holding” blev det för svårt. Djurgården utökade sin ledning till 2-0 efter powerplay mål av Marcus Krüger, assisterad av Colby Sissons och Dick Axelsson.

Ny regel

Andra perioden startade något udda. Innan pucken hann släppas åkte domaren över till Djurgårdens avbytarbänk för att skicka Dick Axelsson till båset.

Varför?

Inför finalserien har det införts en ny regel. Hemmalaget (AIK) ska lämna isen först, det visste inte Axelsson.

– Nästa gång kan de väl berätta om reglerna, så löser vi det, säger Axelsson.

AIK tog vara på chansen och reducerade till 2-1 genom Gerry Fitzgerald, AIK:s poängkung i både grundserien och slutspelet. Men glädjen var kortvarig för AIK, drygt en och en halv minut senare utökade Djurgården till 3-1 efter mål av gårdarnas guldgosse, 18-åringen Victor Eklund. Innan andra periodens slut reducerade AIK en gång till, Daniel Ljungman satte dit AIK:s andra mål i matchen och skaffade sig momentum inför den tredje perioden.

Tredje perioden

Sista perioden var mållös tills det var 17 sekunder kvar av matchen. I den 57:e minuten tog AIK ut målvakten för att spela med en man mer. Med 39 sekunder kvar av ordinarie speltid tog AIK även timeout i hopp om att lyckas kvittera. Men det räckte inte. Djurgårdens Ludvig Rosenfeldt punkterade matchen med 17 sekunder kvar, 4-2 till Djurgården.

Ämnen i artikeln
Mer från: Sport
Mer från Nyheter