Declan Rice sänkte Real Madrid med dubbla frisparksmål

Under tisdagkvällen spelades de första kvartsfinalerna i Champions League. De innehöll spänning, dubbla frisparksmål och en hel del känslor.

Arsenal – Real Madrid

Den första kvartsfinalen har spelats på ett kokande Emirates Stadium i London där Arsenal lyckades besegra de ”mesta mästarna” Real Madrid. Matchen var jämn under en längre period och i halvtid var resultatet 0-0. I den 57:e matchminuten tilldelades Arsenal en frispark en bra bit utanför straffområdet. Den förvaltades väl av engelsmannen Declan Rice som skruvade in den bakom målvakten Thibaut Courtois i Real-målet. 1-0 stod sig till matchminut 71 efter att Rice återigen lyckades pricka rätt på en frispark.

Slutresultatet blev 3-0 till Arsenal efter att spanjoren Mikel Merino satte spiken i kistan bara minuter efter Rices andra frisparksmål. Real Madrid har nu en rejäl uppförsbacke inför returmötet nästa onsdag och de tvingas dessutom klara sig utan mittfältaren Eduardo Camavinga som tilldelades rött kort i matchens slutskede och därmed är avstängd.

Inters Lautaro Martínez och Nicolo Barella firar vinsten.
Inters Lautaro Martínez och Nicolo Barella firar vinsten.

Bayern München – Inter

Matchen på Allianz Arena i München bjöd även den på fina mål. Målskyttet öppnades av Inters lagkapten Lautaro Martínez som i den 38:e matchminuten hittade nätet med en yttersida efter en framspelning av Marcus Thuram. Men det skulle komma en kvittering, i den 85:e matchminuten lyckas den inbytte klubbikonen Thomas Müller peta in bollen bakom Inters målvakt Yann Sommer.

Det stod 1-1 med fem minuter kvar av ordinarie matchtid, och mycket pekade mot att matchen skulle sluta lika. Det varade inte särskilt länge. Efter en kontring i den 88:e minuten kunde italienaren Davide Frattesi vinkla in bollen på öppet mål efter ett inspel av Carlos Augusto. Matchen slutade 2-1 till Inter, som spelar på hemmaplan i Milano nästa vecka.

Webbfråga Vilka tror du lyckas ta sig vidare till semifinal?

Visa resultat
Ämnen i artikeln
Mer från: Sport
Mer från Nyheter