Björklund och Åkesson presenterar gemensamt initiativ

SD-ledaren Jimmie Åkesson och Liberalernas partiledare Jan Björklund fotograferade tillsammans i augusti förra året.
SD-ledaren Jimmie Åkesson och Liberalernas partiledare Jan Björklund fotograferade tillsammans i augusti förra året.

Jan Björklund (L) och Jimmie Åkesson (SD) håller en presskonferens tillsammans. De ska presentera ett gemensamt initiativ inför EU-valet.

Liberalernas Jan Björklund gör en helvändning. Han har tidigare lovat sina barn att aldrig medverka till att ge SD makt. Så sent som i mars i år twittrade han att det var "sorgligt" att KD öppnar för ett samarbete med "ett parti skapat ur den svenska nynazismen".

Uppdatering: Partiledarna åker ut på debatturné. Den första debatten hålls 8 maj i Stockholm. Därefter turnerar de vidare till Gävle 9 maj och Göteborg 15 maj.

Presskonferensen

Skriv inlägg
Tack för ditt inlägg, det har nu skickats för moderering.



Alla inlägg granskas av en redaktör innan publicering. Skriv kortfattat och tydligt, så ökar chansen att ditt inlägg kommer med.

Nytt inlägg har publicerats
Mer om: LSD-turnén
Andra läser just nu
Mer från: Nyheter
Mer från Läget