Barcelonas beslut: Camp Nou får nytt namn

FC Barcelona säljer ut namnet på sin hemmaarena inför nästa säsong. Pengarna ska delvis gå till bekämpningen av coronaviruset.

Barcelona säljer namnrättigheterna till sin historiska hemmaarena Camp Nou.
Barcelona säljer namnrättigheterna till sin historiska hemmaarena Camp Nou.

FC Barcelonas klassiska hemmaarena Camp Nou kommer att heta något annat nästa säsong. Klubben vill nu sälja arenanamnet. En del av pengarna från namnförsäljningen ska gå till kampen mot covid-19 i landet.

– Vi är i en global kris utan motsvarighet i moderna historia och vi behöver vara dristiga och tänka på den skyldighet vi har. Det är viktigt att klubben använder allt som är möjligt i kampen mot coronapandemin och dess konsekvenser, säger klubbens vice ordförande Jordi Cardoner.

Barcelona är världens rikaste fotbollsklubb. Förra årets intäkter uppgick till 841 miljoner euro, enligt revisions- och konsultnätverket Deloitte. Men klubben har drabbats ekonomiskt av coronakrisen. Spelare och tränare har gått med på att sänka sina löner med 70 procent.

I Spanien har över 200 000 människor smittats av coronaviruset och omkring 21 000 avlidit.

Ämnen i artikeln
Mer från: Sport
Mer från Läget