Under den föregående landslagssamlingen i februari var det fortfarande för tidigt, men när den senaste landslagstruppen presenterades i slutet av mars så var Amanda Ilestedt med igen.
Till skillnad från tidigare, så får nu både dottern Mila och pappa Rainer Müller följa med under landslagssamlingar.
– Det är speciellt första gången, första lägret som hon får vara med på, säger Amanda Ilestedt.
– Jag är tacksam för att förbundet ställer upp och stöttar oss spelare när vi får nya familjekonstellationer.
Förstärkt barnstöd
En av de viktigaste frågorna när det nya spelaravtalet skulle tas fram var ett förstärkt stöd för spelare med barn. Med hjälp av det vill man undvika situationer som den inför EM 2022, när Nilla Fischer fick välja bort mästerskapet på grund av familjesituationen.
Det nya avtalet innebär att spelare med barn ska erbjudas ekonomiskt stöd till barnpassning, eller få möjligheten att ha med sig barn och partner eller annan anhörig till landslagssamlingarna vid behov.
Tacksam för att Arsenal ställt upp
Amanda Ilestedt är också nöjd med att hennes klubb Arsenal ställt upp för henne. Bland annat tog klubben in en extern tränare för att hjälpa henne både före och efter förlossningen.
Men förutsättningarna kan också bli ännu bättre, säger hon när hon får en fråga om det nya norska avtalet som lades fram under förra veckan. Där presenterade toppserien att spelare som passerar vecka 12 i i graviditeten ska erbjudas kontraktsförlängning med ett år automatiskt.
– Det är bara bra och jag hoppas att det händer mer även i Sverige, säger Arsenalbacken.