Whatsapp vill minska spridningen av missvisande information

Det nya coronaviruset drabbar länder över hela världen och information om den pågående pandemin sprids snabbt på sociala medier. Meddelandetjänsten Whatsapp vidtar nu en ny åtgärd för att hindra spridningen av missvisande information.

Foto: Patrick Sison/TT

Med start i dag inför Whatsapp en begränsning av möjligheten att vidarebefordra meddelanden. Enligt The Next Web har den Facebookägda appen sett en ökning av vidarebefordrade meddelanden, vilket kan bidra till spridning av missvisande information. För att förhindra detta kommer meddelanden som har vidarebefordrats ofta bara kunna skickas till en person åt gången från och med nu.

Whatsapps kryptering gör att man inte kan läsa användarnas meddelanden, men genom att titta på metadata kan man avgöra hur ofta ett specifikt meddelande har vidarebefordrats. Meddelandetjänsten har över två miljarder användare och jobbar också med Världshälsoorganisationen, WHO, för att förse användarna med korrekt information om covid-19.

Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från: Nyheter
Mer från Läget