Mars 2025 var den varmaste marsmånaden som någonsin uppmätts i Europa, visar en ny rapport från EU:s klimatövervakningsprogram Copernicus. Temperaturen har legat på 2,4 grader över snittet för mars mellan 1990 och 2020, vilket gör marsmånaden till den varmaste som uppmätts på kontinenten.
Globalt sett var det den andra varmaste marsmånaden som någonsin uppmätts. Rapporten visar också att den globala medeltemperaturen fortsätter att vara varmare än 1,5 grader än den förindustriella nivån – en trend som hållit i sig sedan juli 2023. Detta väcker oro eftersom världens länder kom överens om att försöka begränsa den globala uppvärmningen till 1,5 grader i Parisavtalet som slöts 2015.
Gustaf Hugelius, professor vid Institutionen för naturgeografi och föreståndare för Bolincentret för klimatforskning vid Stockholms universitet, förklarar för Läget varför siffrorna ser ut som de gör.
– Den övergripande orsaken är våra mänskliga utsläpp av framförallt koldioxid och metangas, som sakta men säkert driver upp medeltemperaturen över hela jorden. I år verkar det tyvärr vara ett ovanligt varmt år.
I Arktis slogs ett annat rekord: Isen nådde sin lägsta utbredning i mars månad sedan mätningarna började för 47 år sedan.