Plant-Based Universities har haft lyckade kampanjer på 20 universitet runt om i Europa. Studentkårer på bland annat Cambridge University, University College London, och nu Uppsala universitet, har röstat för växtbaserad catering på universiteten.
– Om universitet inte följer sin egen miljöforskning och inte tar det på allvar, vem kommer då göra det? Ingen, säger Kevin Linton, 23.
Rutinerad aktivist
Kevin Linton är koordinator för kampanjen i Uppsala och har bott i Sverige sedan fyra år tillbaka. Han berättar att det var flera faktorer som spelade in i att han hamnade i Sverige. Men främst var det tack vare hans svenska partner, som även var med och startade kampanjen i Uppsala.
Kevin har varit involverad i olika former av aktivism sedan han var 12 år, han tvekade därför inte att hjälpa till när hans partner bad om hjälp att driva kampanjen.
– Det lät klokt, att förespråka institutionell förändring, inte individuell. Jag tyckte även att universitet var rätt ställe att rikta in sig på.
Tyst från ledningen
Plant-Based Universities har 60 aktiva kampanjer på olika universitet i Europa. Kevin är säker på att de kommer bedriva kampanjer på alla stora nordiska universitet inom en snar framtid.
Men han påpekar att det behövs mer än studentkårernas röster. Själva genomförandet är andra delen, och den menar han kan bli svårare.
– Vi är inte naiva. Vi tror inte att bara för att studentkåren har röstat igenom någonting, så kommer universitet genomföra det.
Samtidigt tror Kevin att universitet värdesätter rationalitet. Att de vill lösa klimatkrisen, och att de vill ha billigare mat för studenterna. Det tror han kommer vara till stor hjälp när de ska övertala universitetens ledningar.
Kampanjen har inte fått någon respons från Uppsala universitets ledning än, men Kevin tror starkt på kampanjens slagkraft, och arbetet fortsätter. Just nu är kampanjen i full gång med att förbereda sig inför den årliga forsränningen i Uppsala.
Forsränning
Forsränningen är en stor händelse i Uppsala. Studenter tävlar om vem som kan färdas längst på sin flotte utan att ramla ner i Fyrisån.
Både Plant-Based Universities och Klimatstudenterna Uppsala ser det som ett bra tillfälle att göra sig hörda. Bägge planerar att sätta upp banderoller längs med ån under forsränningen. Grupperna samarbetar i många frågor, säger Kevin.
De ska även delta med en gemensam flotte, och har nyss påbörjat projektet. Kevin föreslår att ett stort, brinnande jordklot ska smycka flotten. Fernand Denoel, 29, vice ordförande i Klimatstudenterna Uppsala, nickar instämmande när han hör förslaget.
Svenskar ifrågasätter mindre
Fernand har doktorerat i fysik på Uppsala universitet och är uppväxt i Frankrike. Han tror, likt Kevin, hårt på kampanjens slagkraft, men ser utmaningar med att skapa motstånd i Sverige.
Han tror att svenskar har en stark tillförlit till sina makthavare. En slags ”top-down approach”, kallar han det. Att svenskar tänker att makthavare löser problemen på egen hand. Han menar att det är ett annat tankesätt än det han har växt upp med, där man alltid bör misstro styret, utifall att.
– Människor tenderar att underskatta makten de har över platsen de bor på eller universitetet de studerar på.
Han menar att detta tankesätt kan underminera gräsrotsorganisationer, då det leder till en fördom om att styret redan sköter allt på ett bra vis. Samtidigt säger han att dessa organisationer behövs för att få vissa saker gjorda.
Han tar upp Parisavtalet som skrevs för knappt 10 år sedan. Och pekar på att makthavare är medvetna om problemet, och har satt mål, men att situationen inte verkar förändras nämnvärt ändå.
– Denna ”top-down approach” har prövats länge nog för att vi verkligen borde börja misstänka att det inte räcker om inte vanliga människor som du och jag, också gör vårt bästa på marken.
Hållbarhet: Inte bara för veganer
Både Kevin och Fernand är veganer. Men Kevin påpekar att Plant-Based Universities inte är en veganorganisation, trots namnet.
De uppskattar att ungefär hälften av medlemmarna äter kött. Och menar att majoriteten av underskrifterna på deras namninsamlingar inte kommer från veganer.
– Underskrifterna kommer från studenter och personal som vill ha billigare, mer hållbar mat. That´s it, säger Kevin.
Fernand menar att folk lätt kan gå i försvarsläge om man pratar om en vegan-organisation.
– Vi riktar inte in oss på individen. Det handlar om att underlätta för beslut som alla borde vara överens om. Om vi kan göra samma saker på ett mer hållbart sätt, bör det vara standard. Det spelar ingen roll om jag är vegan eller inte.
Kevin utvecklar Fernands resonemang, och menar att det finns få aktiva köttätare. Han tror att människor sällan är kritiska kring vad de äter, något han inte ser något problem med.
– Om du ger människor god och billig mat kommer de att äta den. Och om du kan göra det mer hållbart är alla på vår sida.
Läget har sökt Uppsala universitets ledning, som avböjt att medverka.