Två år av krig i Sudan

I dag har inbördeskriget i Sudan pågått i två år. Över 13 miljon människor har tvingats på flykt.

Sudanesiska fördrivna familjer tar skydd i en skola efter att ha evakuerats av den sudanesiska armén.
Sudanesiska fördrivna familjer tar skydd i en skola efter att ha evakuerats av den sudanesiska armén.

Militären har styrt Sudan sedan en statskupp 2021. Stridigheterna bröt ut i landets huvudstad Khartoum i april 2023, mellan den paramilitära gruppen Rapid Support Forces (RSF) och Sudans väpnade styrkor (SAF). Detta efter att en maktkamp uppstått mellan arméchefen Abd al-Fattah al-Burhan, och hans ställföreträdare RSF:s ledare Hemedti.

Armén styr över Sudans norra och östra delar, medan RSF kontrollerar stora delar av södra och västra Sudan. Huvudstaden Khartoum är hårt omstridd.

Sedan starten av kriget har 13 miljoner människor tvingats fly, enligt FN:s flyktingorgan UNHCR. Nio miljoner är kvar i Sudan. Det gör Sudan till det land som idag har flest internflyktingar i världen.

25 miljoner människor i landet, vilket är över hälften av befolkningen, lider av akut hunger. Det uppger FN:s livsmedelsorgan (WFP). I tio regioner har WFP bekräftat att det råder svält. Landet är i stort behov av humanitärt stöd.

Under dagen äger en konferens mellan Storbritannien, EU och Afrikanska unionen rum. Målet är att hitta en lösning på konflikten i Sudan. Varken RSF eller sudanska armén är representerade.

Ämnen i artikeln
Mer från: Utrikes
Mer från Nyheter