Det var redan i februari som Bayern München och Tuchel kom överens om att bryta kontraktet i förtid. Och att Tysken skulle lämna klubben efter säsongens slut. Men på senare tid har det ryktats om att Tuchel, som var ytterst nära att föra Bayern till Champions League-final, trots allt skulle bli kvar även nästa säsong.
Vi försökte, men vi kunde inte komma överens, säger Tuchel enligt fotbollsklubbens hemsida.
Helgens ligaavslutning mot Hoffenheim blir därmed den sista matchen för Tuchel, som kom till Bayern München i mars i fjol. Efter att ha fått sparken från engelska Chelsea tidigare.
Bayern ligger tvåa i Bundesliga och kommer sluta säsongen utan vunnen någon titel.
Om man ska analysera säsongen i en mening kan man såklart säga att en titellös säsong i Bayern inte är tillfredsställande, säger Tomas Tuchel till klubbens hemsidan.
Dock påpekar han att Bayerns poängskörd i ligan i normala fall hade räckt för att vinna, men att Leverkusen inte har förlorat på hela säsongen. Och att Champions League-säsongen var ”perfekt fram till den 87:e minuten i Madrid”.
Vem hans ersättare blir återstår att se.