Tre män döms till fängelse för försök till mord och grovt rån

Det var i en bastulokal i Falun hösten 2022 som en man överfölls och rånades innan han lämnades med allvarliga skador. Tre män döms till 10 års fängelse och 190 000 kr i skadestånd

BASTU. Foto: Anders Wiklund/TT

Brottsoffret blev huggen upprepade gånger i huvud och hals med avslagna flaskhuvuden innan han lämnades med kraftiga sår. Falu tingsrätt bedömer att det fanns en risk att skadorna hade kunnat vara dödliga.

”När det gäller fängelsestraffets längd och det skadestånd som männen ska betala till målsäganden har vi beaktat att männen har utsatt målsäganden för mycket allvarligt våld och att det varit fråga om ett utdraget händelseförlopp med närmast tortyrliknande inslag”, säger lagmannen Johan Rosén i ett pressmeddelande.

Brottsoffret blev rånad på mobil och bankkort och tvingades uppge koderna till dem under överfallet. En filminspelning på misshandeln fanns på en av männens telefon och har använts för att knyta männen till platsen.

En av de dömda ska utvisas efter sitt fängelsestraff.

Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från: Krim
Mer från Läget