Stulet kors återlämnat till kyrka

Ett krucifix stals i julas från en kyrka i Trelleborg. Nu har en kvinna i regionen anmält sin expojkvän för stölden, och föremålet är nu tillbaka i kyrkans händer, rapporterar Sydsvenskan.

– Jag sade till honom att gå och lämna tillbaka det, jag ville inte ha det hemma, säger kvinnan i förhör.

Den 29 december förra året lade Trelleborgs förhandling upp ett inlägg på Facebook där de efterlyste sitt krucifix, ett kors med en avbildning på Jesus. I mars i år ringde en kvinna till polisen och berättade att hon hade korset hos sig, och att hennes expojkvän var den skyldige. Detta rapporterar Sydsvenskan.

Hon berättar i förhör att hennes dåvarande pojkvän kommit hem på julafton med korset i handen, medan hon kollade på ”Kalle Ankas jul”.

– Jag sade till honom att gå och lämna tillbaka det, jag ville inte ha det hemma. Han sade att han tänkte sälja det för att han kunde tjäna pengar, säger kvinnan i förhör.

Han sade sedan att han hade återlämnat korset, men det återkom aldrig till kyrkan. Det upptäckte kvinnan efter att hon hittat hans älskarinna, som berättade att hon hade fått höra att det fortfarande var gömt i den bedragna kvinnans lägenhet. När kvinnan då sökte igenom en garderob hittade hon krucifixet i en röd påse märkt ”god jul”.

Krucifixet återlämnades sedan oskadat till kyrkan efter att polisen hämtat det.

– Det var helt intakt och är åter i bruk. Det var bara att skruva ihop det, säger kyrkoherden Angelica Kilander till Sydsvenskan.

Expojkvännen åtalas nu för stölden. Han är sedan tidigare dömd för andra brott, bland annat bedrägeri.

I förhör säger han att hittat korset i en park och att han planerat att lämna tillbaka det till kyrkan.

– Asså jag hade planerat att gå och lämna korset på natten, utanför, men då kanske någon annan går och tar det. Så det är lite karma eller så på båda håll, säger mannen i förhör.

Stortorget i Trelleborg.
Stortorget i Trelleborg.
Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från Nyheter