SM i fågelholk - här är årets vinnare

Sverige har sagt sitt. Vinnarna i SM i fågelholk 2024 är nu korade. Tre klasser har kammat hem första pris för sina byggen och en klass har fått ta emot ett specialpris.

– Intresset är enormt, säger Beatrice Rindevall, ordförande i Naturskyddsföreningen till Läget.

Rekordmånga bidrag skickades in till årets tävling.
Rekordmånga bidrag skickades in till årets tävling.

Fantasifulla former, regnbågsfärger och stadiga byggen. Hela 850 unika fågelholkar skickades in till Naturskyddsföreningens årliga fågelholkstävling. En rekordsiffra sedan tävlingens start år 2008.

Av dessa 850 bidrag valde en jury ut 15 finalistbidrag som allmänheten sedan fick rösta på. Över 24 000 personer har stöttat sina favoritholkar genom att rösta på Naturskyddsföreningens hemsida.

Vinnarna är:

Team D från Ekebyhov anpassad grundskola på Ekerö med sitt bidrag “Regnbågsholken”.

Klass 5A från Kvinnebyskolan i Linköping med bidraget “Svampholken”.

Klass 9C från Enskede skola med bidraget “Stubben”.

– Alla 850 bidrag som varit med i tävlingen i år är helt fantastiska. Vinnarholkarna är både väldigt fina, beboliga för fåglar och bär på viktiga budskap, säger Beatrice Rindevall, ordförande i Naturskyddsföreningen, till Läget.

Klass 9C från Enskede skolas bidrag ”Stubben”
Klass 9C från Enskede skolas bidrag ”Stubben”

Specialpris till femteklassare

Allmänhetens vinnare är dock inte de enda som har anledning att fira. Naturskyddsföreningens jury har även delat ut ett specialpris till en klass de anser har haft ett extra stort engagemang och gjort en särskild insats för fåglarna. Det priset går till klass 5 i Unnarydsskolan i Hylte kommun.

I juryns motivering står det att de får priset då de har satsat stort på att lära sig om och uppmärksamma många olika hotade arter och till och med byggt en holk för fladdermöss.

Läget har fått prata med några av eleverna i klassen. De tycker att det känns både kul och bra att ha vunnit priset.

– Det känns coolt, säger eleven Hugo, och klasskompisarna Eli, Elsa och Marius instämmer.

De berättar att de har arbetat med projektet sedan i höstas och har arbetat med det i flera ämnen. De har designat holkarna på bilden, gjort ritningar på mattelektionen, byggt på träslöjden och lärt sig om olika fågelarter på naturkunskapen.

Varför fåglar är utrotningshotade, hur man hanterar olika verktyg och inte minst hur man sätter ihop fågelholkar är bara några av de kunskaper eleverna tar med sig efter projektet. På frågan om vad som varit roligast är eleverna Marius, Eli, Elsa och Hugo eniga.

– Att måla holkarna, säger de i kör.

Träslöjdsläraren Ylva Söderberg berättar att eleverna fick i läxa att sätta upp sina fågelholkar hemma så snabbt som möjligt. Men fåglarna verkar ännu inte ha hittat till sina nya bostäder.

– Det har inte flyttat in några fåglar än, bara bredvid, rapporterar eleverna.

Elsa, Marius, Hugo och Eli från klass 5 i Unnarydsskolan
Elsa, Marius, Hugo och Eli från klass 5 i Unnarydsskolan

Bostadsbrist för fåglar

Fågelholkar är inte bara till för att smycka och dekorera. De löser även problemet med den tuffa bostadsmarknaden för fåglar.

Det svenska skogsbruket gör att det inte finns tillräckligt många träd i skogen för fåglarna att bo i. För de hemlösa fåglarna spelar därför fågelholkarna en viktig roll, skriver Naturskyddsföreningen på sin hemsida.

Beatrice Rindevall säger att det växande miljöproblemet är en stor anledning till varför de arrangerar fågelholkstävlingen för barn och ungdomar varje år. Genom att bygga fågelholkar hjälper barnen fåglarna att hitta en bostad och lär sig dessutom varför det är viktigt.

– Intresset är enormt! Nu är det upp till oss vuxna och ansvariga politiker att ta barnens engagemang för skogarna och fåglarnas situation vidare, säger hon.

Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från Nyheter