SD om Naturskyddsföreningen: ”Lobbyorganisation”

5 april släppte Naturskyddsföreningen en rankning av de svenska partiernas klimatpolitik i EU-parlamentet. Sverigedemokraternas klimatpolitik hamnar på sista plats och får betyget ”uselt”. Något som EU-parlamentarikern Charlie Weimers tar med ro, i en kommentar till läget.

EU-parlamentariker Charlie Weimers (SD) bredvid Jimmie Åkesson (SD)
EU-parlamentariker Charlie Weimers (SD) bredvid Jimmie Åkesson (SD)

Rankningen som Naturskyddsföreningen har gjort är baserad på hur ofta varje parlamentariker röstat på ett sätt som organisationen tycker är “bra för miljön”, alltså i linje med Naturskyddsföreningens ståndpunkter. Med i beräkningen är också politikernas bedömda engagemang i miljöfrågor. Sverigedemokraterna bedöms av Naturskyddsföreningen som det sämsta av EU-partierna i klimatfrågor, både i röstsammanställningen och i bedömningen av deras engagemang. Läget intervjuade Charlie Weimers, EU-parlamentariker för Sverigedemokraterna, via mejl.

Har ni usel klimatpolitik?

”Sverigedemokraterna har den enda långsiktigt hållbara klimatpolitiken. Vi är garanten för att vanliga människor inte ska drabbas orimligt hårt av EU:s klimatambitioner.”

Weimers tycker att övriga partier driver en klimatpolitik som gör att svenska hushåll inte kommer klara sig. Han tror att en för snabb klimatomställning kommer göra att människor inte kommer ha råd att köra bil och köpa mat. Naturskyddsföreningen skriver i sin rankning att i de få fall Charlie Weimers varit engagerad i klimatlagstiftingen i EU har han motsatt sig Klimatvänliga förslag i sin helhet.

Väljarna kommer vända sig emot de politiker som är för ambitiösa i Klimatfrågan, menar EU-parlamentarikern:

”När konsekvenserna av EU:s klimatpolitik börjar slå igenom kommer trycket från väljarna tvinga fram förändringar på samma sätt som konsekvenserna den tidigare förda migrationspolitiken tvingat fram en stramare linje i Sverige.”

Om inte, varför har Naturskyddsföreningen fel?

“Att den Miljöpartiet närstående lobbyorganisationen Naturskyddsföreningen ogillar vår klimatpolitik är en lika stor nyhet som att en hund bitit en man. Ingen nyhet alls. Vi är dock lite besvikna eftersom vi hade förväntat oss ett ännu bättre - dvs. lägre - resultat i deras undersökning.”

Naturskyddsföreningen är en partipolitiskt och religiöst oberoende ideell förening och Sveriges största miljöorganisation med ca 200 000 medlemmar. Miljöpartiets och Vänsterpartiets parlamentariker har i över 90 procent av alla omröstningar röstat i enlighet med Naturskyddsföreningens ståndpunkter, och bedöms ha “hjälpt” miljön snarare än “stjälpt”, som de anser att Sverigedemokraterna har gjort.

Ämnen i artikeln
Mer från Nyheter