Ryska medier kritiserar Eurovision efter Ukrainas vinst

I lördags tog finalen i Eurovision song contest plats i Turin. Med 631 poäng vann Ukrainas Kalush Orchestra. Nu kritiserar ryska medier tävlingen för att vara politisk.

Kalush Orchestra vann Eurovision song contest i lördags.
Kalush Orchestra vann Eurovision song contest i lördags.

Det Ukrainska bidraget var vinnartippade och tog hem förstaplatsen med god marginal. Hela 165 poäng skiljde det mellan vinnarbidraget och Storbritannien som kom tvåa.

Nu menar ryska medier att bidraget borde blivit diskvalificerat av arrangörerna för att ha varit politiskt. Danmarks Radio, DR, rapporterar om att ryska mediet KP.ru skriver att segern var oförtjänt och att de borde ha diskvalificerats på grund av regelbrott.

Ledsångaren Oleh Psiuk uppmanade publiken till att stödja Ukraina efter sitt uppträdande. ”Hjälp Ukraina, hjälp Mariupol, hjälp Azovstal nu”, sa han innan de gick av scenen.

Andra läser just nu
Mer från: Nyheter
Mer från Läget