Pressbyrån vill sluta sälja cigaretter

Kedjorna Pressbyrån och 7-Eleven kommer börja fasa ut sin försäljning av cigaretter. På sikt kommer de slutas säljas helt.

Anna Wallenberg tror att utfasningen kan leda till reaktioner, men att det kommer uppfattas som något positivt på sikt.
Anna Wallenberg tror att utfasningen kan leda till reaktioner, men att det kommer uppfattas som något positivt på sikt.

Utfasningen innebär att Reitan Convenience, som äger Pressbyrån och 7-Eleven, kommer sluta köpa in cigarettprodukter från och med 2026.

Enligt Retains Sverige-vd Anna Wallenberg är målet att helt sluta sälja cigaretter.

– Riskerna med tobaksrökning är väl kända, både när det kommer till hälsorisker men även miljöpåverkan och arbetsförhållanden i produktionen. Vi ser även att det finns vissa länder som inför olika former för förbud mot rökning, till exempel progressiva åldersförbud, säger hon.

Både Storbritannien och Nya Zeeland har velat införa lagar som förbjuder unga att köpa tobaksprodukter.

54 procent av kedjornas tobaksförsäljning kommer i dag från cigaretter. Resten kommer från snus, nikotin och andra rökfria alternativ. Enligt Anna Wallenberg har försäljningen av cigaretter gått ner stadigt de senaste åren. Men, hon tror ändå att beskedet kan leda till reaktioner bland kunderna.

– Framåt kommer konsumtionen att gå ner och vi vill gärna verka för att produkterna försvinner från marknaden.

Utöver utfasningen av cigaretter kommer även produkter so innehåller palmolja försvinna från och med 2027. Palmolja kan bland annat hittas i produkter som choklad, chips eller kakor.

Om vissa leverantörer inte byter ut palmoljan i sina produkter kan det innebära att de försvinner ur Pressbyråns och 7-Elevens sortiment, enligt Anna Wallenberg.

– Vilka produkter det kan röra sig om är för tidigt att säga. Vi har en nära dialog med våra leverantörer om hur man kan fasa ut palmoljan.

Ämnen i artikeln
Mer från Nyheter