Nedskärningar i biståndet tvingar projekt att lägga ner
Publicerad
Regeringens beslut att minska det internationella biståndet med 9,2 miljarder kronor drabbar ett antal länder och har lett till att många fungerande program fått lägga ner. Ett av de drabbade länderna är Bolivia.
– Jag är jätteledsen över att det inte finns någon fortsättning på programmet. Jag vet att barnen efter mig skulle gjort mer med chansen, säger Evelin Ramos Flores, tidigare deltagare.
Evelin Ramos Flores är idag 19 år och ungdomsledare för Enfocate. Hon började delta i ett program som finansieras med svenska biståndspengar som 14-åring. Enfocate är en gräsrotsrörelse med målet att stärka flickor på landsbygden och som finansieras med svenskt bistånd genom Plan International. Det här är ett av programmen som kommer läggas ned.
– Det häftigaste som vi har gjort är när vi lyckades få till ett samarbete med politikerna och tjänstemännen i kommunen, berättar Evelin.
Det hände på landsbygden i La Paz-regionen i Bolivia. Under ett flertal tillfällen fick ungdomarna i Enfocate lägga fram sina idéer och utbilda politikerna och tjänstemännen i frågor som berörde dem.
Ungdomar möts för att planera deras demokratiska inflytande.
Foto: Miguel Becerra
– När jag fick veta att vi skulle förlora stödet brast något inom mig, berättar Evelin.
Miguel Becerra jobbar som koordinator för bland annat Enfocate-projektet, han berättar att det har varit stor ovisshet med biståndet sedan valet i Sverige 2022. I februari bekräftades att de kommer att behöva stänga ett flertal projekt i juni. Det här är något som han ser på med sorg.
– Av alla länder som vi har arbetat med har Sverige varit det land som har stöttat oss mest. Det här betyder att det är väldigt jobbigt när Sverige lämnar oss, säger Miguel Becerra.
Traditionen är att flickan tar hand om barnet. Här visar ungdomarna genom att dansa en traditionell dans att det inte behöver vara så.
Foto: Miguel Becerra
– Hade vi haft 186 miljoner, som vi ursprungligen skulle få, skulle vi kunnat göra mycket mer, säger Fredrik Uggla som är ambassadråd och chef för utvecklingssamarbetet i Bolivia.
Biståndet har sänkts i flera omgångar till Bolivia, det gick från 186 miljoner till 120 miljoner under förra regeringen. Idag ligger biståndet på 100 miljoner kronor.
– Det är frustrerande att säga till folk som har gjort ett bra jobb att de måste skära ned. Jag vet att det finns program som har varit jättebra som tvingats stänga, säger Fredrik Uggla.
En fråga som ungdomarna har jobbat med är rätten att leva utan våld. Här delar de med sig av sina kunskaper och erfarenheter.
Foto: Miguel Becerra
Nedskärningarna har lett till att personal har sagts upp eller tvingats gå ner i tid och att genomtänkta projekt inte har kunnat genomföras. Fredrik Uggla påpekar också valutakursen, den svenska kronans värde har sjunkit jämfört med dollarn, medan den inhemska valutan har varit stabil. Det gör att man får mindre för pengarna i Bolivia i dag.
Många av projekten han arbetar med har nu börjat arbeta fram modeller för hur de ska kunna bli självförsörjande och arbeta med handel i större utsträckning, berättar Miguel Becerra.
Det är många ungdomar som har familjeföretag som de vill utveckla. Här anordnades en mässa i La Paz för dem att ställa ut och nätverka på i storstaden.
Foto: Miguel Becerra
– Vi har kunnat vara flexibla och se andra möjligheter med många projekt. Det är inte bara en negativ utveckling, berättar Miguel Becerra.
Samtidigt påpekar han att det är “flickan på landsbygden” som man tappar i det här arbetet.
Fredrik Uggla berättar att de inte har släppt sina gamla fokusområden. När de pratar om handel med lantbrukare pratar de också om jämställdhetsfrågor. Han tar också upp att många där drömmer om att en dag kunna exportera sitt kaffe till Europa.
– Om vi talar om resultat, det är klart, vi kan inte nå lika många personer som vi vill, vi kan inte arbeta lika brett som vi önskar eller som tanken var från första början, berättar Fredrik Uggla.
Det här är ett center på landsbygden som driver funktionsanpassade aktiviteter. Det har fått sänkt stöd, men har fortfarande verksamhet.
Foto: Miguel Becerra
Evelin Ramos Flores ber om kontinuitet och tänker på alla hennes kompisar som inte har fått gå klart programmet.
– Det här projektet har lärt oss att inte sluta i skolan och att ta hand om familjen på ett bra sätt. Det har gett oss makt och stärkt oss, säger Evelin.
Det finns en smärtgräns och vid ytterligare neddragningar menar Fredrik Uggla att den kommer att nås. Vid ytterligare neddragningar kommer de behöva säga upp väldigt strategiska delar av biståndsverksamheten. Något som han berättar att andra länder har behövt göra.
– Det finns alltid ett behov av att säga att vi kan göra väldigt bra saker för de här pengarna och det är viktigt. Jag tycker att det är motiverat att ha det här stödet, säger Fredrik Uggla.
Fakta om bistånd
Det internationella biståndet har totalt minskats med 9,2 miljarder kronor.
Stödet till fredsskapande åtgärder och forskning har dragits ned med 37 respektive 32 procent.
Området hållbar utveckling, där bland annat stöd till program för kvinnor ingår, minskades med 47 procent.
Stödet till bland annat demokratiarbete och mänskliga rättigheter sänks från 981 till 559 miljoner kronor, en minskning med 43 procent.