Den som är nyfiken på vad kommunen de bor i lägger pengar på kan kolla SCB:s verksamhetsindelade statistik. Där finns siffrorna för hur mycket pengar kommunen har lagt på en viss verksamhet. De preliminära siffrorna för 2020 släpptes nyligen och där går att läsa att biblioteksverksamheten i Värmdö kommun fick betydligt mycket mindre pengar under 2020 än tidiga år. De senaste tio åren har beloppet inte skilt sig speciellt mycket utan ökat en liten summa varje år. Men siffrorna från 2020 visar att biblioteken fick nästan hälften så lite pengar än föregående år, ett hopp från drygt 28,5 miljoner till ungefär 15,3.
När Lägets reporter kontaktar Jasmin Farid (M), ordförande i Värmdö kommuns kultur- och fritidsnämnd, kommer ett överraskande svar. Att beloppet som går till biblioteken ska ha minskat med 46,3 procent stämmer inte, enligt Jasmin Farid. Hon ber att få se statistiken. Den preliminära siffran för 2020 stämmer inte helt, men det stora felet ligger i de tidigare årens statistik. Siffrorna från 2011 till 2019 är fel.
- Det här är helt felaktigt. Biblioteket har aldrig haft en budget på över 20 miljoner, säger Jasmin Farid.
Enligt henne ligger oftast kostnaderna för biblioteksverksamheten på ungefär 13 miljoner per år.
Hur kan SCB ha fått fel statistik?
Jasmin Farid förklarar att hon inte vet varför siffrorna hos SCB inte stämmer, men att det skulle kunna vara så att det skiljer sig för att de inom kommunen började redovisa sina utgifter på ett nytt sätt 2020. Tidigare hade de en mall där flera enheter var ihopklumpade. Det betyder att tidigare års statistik eventuellt inte bara innefattat biblioteksverksamhet utan även annan verksamhet som en konsthall i kommunen och kostnader för en kulturskola. Hon säger att alla kommuner har olika modeller för redovisning, och att det därför blir svårt för SCB när de lägger in siffrorna i sin statistik.
- Jag måste ta och kolla det här, säger Jasmin Farid.
Men är det inte ni som lämnar in uppgifterna till SCB?
- Vi får titta närmare på hur siffrorna når SCB och hur de tolkas. De har säkert inte fel siffror men det är något som inte stämmer i redovisningen.