Läkarstrejken i Kenya har skapat oro i hela landet. Både för arbetare och patienter. Studenten Nicksson Kirimi är en av de som påverkats i båda rollerna.
– Mitt knä kommer inte fungera igen, säger Nicksson till Läget.
Läkarkaoset i Kenya har påverkat många. En av dem heter Nicksson Kirimi. Han är en 24-årig läkarstudent och har missat delar av sin utbildning. Men han är också en patient.
– Jag fick en infektion i benet för någon månad sen och de var tvungna att ta ut en bit av skelettet, berättar Nicksson Kirimi till Läget.
Just nu är han sjukskriven och har varit sängliggande i mer än två månader.
– Mitt knä kommer inte fungera igen, berättar han.
Nicksson låg inne på sjukhus innan strejken bröt ut. Han behövde hjälp snabbt eftersom såret under knät var infekterat. Två veckor in i strejken valde han att åka hem.
– När strejken började kunde jag inte få hjälp av läkare, bara av sjuksköterskor. Jag ville bara lämna sjukhuset och komma till en lugn miljö, säger han.
Nicksson säger att han var långt ifrån ensam om att inte kunna få hjälp. Han berättar om en kille som kom in till sjukhuset med bruten hand när strejken nyss börjat.
– Han behövde opereras direkt, men eftersom det bara var sjuksköterskor på plats sa de att han skulle komma tillbaks när strejken var över. Han fortsätter:
– Tänk dig att du har en bruten hand som måste opereras, men istället tvingas du vara hemma.
Nickssons ben kommer aldrig bli fullt återställt.
Foto: Privat
"Jag kan inte sitta upprätt" skriver Nicksson när han skickar bilden.
Foto: Privat
Vi känner oss inte uppskattade
Det var den 14 mars som läkarna på de offentliga sjukhusen i Kenya började strejka. Efter 57 dagar av tomma sjukhus och en hotfull regering, nådde facket och regeringen en överenskommelse. Läkarna hade 19 punkter som behövde ändras varav 18 blev uppfyllda. Den 19:onde och viktigaste punkten, lönen för nyexaminerade läkare, är fortsatt oförändrad.
– Att fortfarande få 70 000 kenyanska shillings i månaden för det arbetet du gör är ingen seger, säger Nicksson.
70 000 shillings ger en timlön på 34 svenska kronor.
– Politiker tjänar runt 1 000 000 shillings i månaden och en läkare tjänar 200 000, det säger sig självt. Vi känner oss inte uppskattade, säger Nicksson.
Det innebär att politikerna tjänar ungefär 80 000 svenska kronor i månaden medan läkarna får 16 500.
– Innan brukade inte människor drömma om att flytta och jobba i ett annat land, men efter strejken är situationen förändrad. Nu drömmer väldigt många om att göra det, berättar Nicksson.
Bild från strejken 14 april med ett plakat med texten ”Our newborns should not die. Post and pay interns”
Foto: AP Photo/Brian Inganga
Kenyansk kravallpolis bredvid en demostrerande 14 april.
Foto: AP Photo/Brian Inganga
Punkt nummer 19 - lönekravet - är nu uppe i domstol. Det kommer avgöra framtiden för landets unga läkare. Men oavsett vad domstolen kommer fram till går inte allt att rädda, hoppet har redan slocknat hos många.
– För de som redan är läkare finns det kanske ett hopp men för oss läkarstudenter är det nattsvart.
– En politiker har sagt i public service att det inte var han som sa till folk att de ska jobba med medicin, berättade en annan läkarstudent, Vincent Tarus, till Läget. På bilden är Tarus på en demostration tillsammans med andra läkare.
Foto: Privat
Jag hade tur
Nicksson är just nu på bättringsvägen och har precis stängt såret under knät. Nu har han två operationer kvar att göra.
– Först ska benet förlängas och sen ska det in plattor som ska stödja benet.
Under strejken var det svårt för Nicksson att få hjälp. Han kunde inte gå på några läkarundersökningar, men eftersom han är läkarstudent kunde hans kontakter hjälpa honom.
– Jag hade tur som känner läkare. Men jag behövde såklart vänta väldigt länge eftersom strejken gjorde det olagligt för dem att hjälpa mig, berättar Nicksson.
– Politikerna får mycket mer av allt än oss även om vi har ett mer värdefullt jobb, säger Nicksson
Foto: Privat
Trots att hans vänsterben aldrig kommer bli sig likt igen, tycker Nicksson att han haft tur.
– Om du inte kände någon läkare under strejken var det väldigt svårt att få hjälp.
Domstolen kommer komma med sitt beslut om två månader. Antingen tvingas regeringen betala ut lönerna enligt kollektivavtal eller inte. Men oavsett vad domstolen säger tvivlar Nicksson mer än någonsin på sin framtid i hemlandet.
– Jag är osäker på om jag vill jobba med medicin i Kenya.