Konkurser fortsätter öka kraftigt i antal - högsta siffran på 10 år

Konkurserna ökar lavinartat i takt med att corona fortsätter att ha ett grepp om samhället. Under mars gick 655 bolag i Sverige i konkurs. Det är den högsta siffran för mars månad på 10 år.

Konkurser. Foto: Jessica Gow/TT

Mars månad var minst sagt en tuff månad för svenska företag. Hela 655 bolag fick stänga ner verksamheten. Det är den högsta siffran på 10 år enligt kreditupplysningsföretaget Creditsafe och går att jämföra med 533 bolag under mars i fjol. Antalet anställda på de bolag som gick i konkurs uppgick till 2700 personer. Detta kan jämföras med att 1500 anställda drabbades förra mars.

— Det tog fart runt den 20 mars och sedan har det accelererat, säger Richard Damberg i en artikel i TT. Damberg är ekonom på kreditupplysningsbolaget UC, bolaget som har tagit fram statistiken.

Branscher som drabbats hårt i coronakrisen är hotell- och restaurangbranschen och transportbranschen. I hotell- och restaurangbranschen ökade konkurserna med 123 procent och transportbranschen med 105 procent jämfört med mars 2019.

Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från: Nyheter
Mer från Läget