Israel fyller 75: ”Blandade känslor”

Den tjugofemte april firar Israel sin 75:e självständighetsdag, samtidigt pågår brinnande protester mot styret.

– Det brukar vara en stor dag fylld av festligheter, men i år vet jag inte, säger Jonatan Macznik som deltar i protesterna i Tel Aviv.

Jonatan Macznik demonstrerar för demokrati och mänskliga rättigheter.
Jonatan Macznik demonstrerar för demokrati och mänskliga rättigheter.

I slutet av mars sköt premiärminister Netanyahu upp omröstningen om lagen som bland annat skulle ge utökad makt till parlamentet. Trots det fortsätter folket i Israel att protestera.

Jonatan Macznik, 32, bor i Tel Aviv och deltar i demonstrationerna som äger rum varje lördagkväll.

– Även om det akuta hotet är begränsat så är det är många som går och väntar på besked, men det är få nyheter som når ut, säger han.

Anders Persson, docent i statsvetenskap och författare till flera böcker på ämnet, delar den bilden. Han säger att det ännu är oklart om det rör sig om en paus eller en framskjutning av beslutet.

– Det finns inget avtal, inget datum. Det är svårt att sia, säger han.

75-årsdagen

Om en vecka, den tjugofemte april, firar Israel sin 75:e självständighetsdag. Jonatan Macznik beskriver hur Israels flagga, som brukade vara en enande symbol, nu används av båda sidor.

– Det brukar vara en stor dag fylld av festligheter, men i år vet jag inte, det är blandade känslor, säger han.

Anders Persson säger att det troligen rör sig om ett ”nerbantat” firande.

Demonstration i Tel Aviv den 15 april 2023.
Demonstration i Tel Aviv den 15 april 2023.

Historiska demonstrationer

Enligt Jonatan Macznik är många av demonstranterna unga, och kreativa.

– En hel skola, elever, lärare och föräldrar, blockerade en korsning, säger han.

Enligt Anders Persson handlar demonstrationerna inte bara om lagförslaget, utan om styret i stort. Han säger att demonstrationerna kommer bli viktiga för framtida demokratiforskning.

Tills dess kommer Jonatan Macznik fortsätta demonstrera.

– Det är starka krafter som vill inskränka demokratin och mänskliga rättigheter. Den kampen får inte gå förlorad, säger han.

Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från: Nyheter
Mer från Läget